Agenda

28 April 2016
10:00 - 10:45Registration of participants
10:45 - 11:00Opening ceremony
Development and modelling of oil and gas fields
11:00 - 11:15Sergey Nagavkin
Methods, algorithms and software for oil production control based on neural modelling
11:15 - 11:30Abdulaziz Khalilov
History matching of the Pomur gas-condensate field's geological and hydrodynamic model taking into account tectonic faults and stratified heterogeneity of the reservoir
11:30 - 11:45Yulia Kondrashova
Hydrofracking performance modelling using the method of additional connections
11:45 – 12:00Azat Burkhanov
Porosity estimation of the complex Moscovian allochthonous sequence in the Vuktyl gas condensate field
12:00 – 12:15Artur Fattakhov
Roentgen computer tomography as a basis for interpreting nuclear magnetic resonance data in whole core studies
12:15 – 12:30Karina Gimranova
Modelling of reservoir fluid PVT properties. Application of the PVT model
12:30 - 13:30LUNCH
13:30 – 13:45Ruslan Gaifutdinov
Geological and geophysical interpretation of acoustic noises in oil and gas reservoirs
13:45 - 14:00Margarita Fazlyeva
Identification of the best reservoir zones by logging data from the BV-8 formation of the Samotlor field
14:00 - 14:15Amir Bakirov
Visual 3D modelling of oil production
14:15 – 14:30COFFEE BREAK
14:30 – 15:30"A Hundred to One" game
15:30 – 17:00A guided tour of Kazan
29 April 2016
10:00 - 10:45Registration of participants
10:45 - 11:00Opening of the second conference day
Well logging
11:00 - 11:15Evgeny Kopytov
Resistivity annulus location using laterolog and high-frequency electromagnetic logging data
11:15 - 11:30Marsel Khamiev
A sectoral pulsed neutron logging system for hydraulic fracture inclination angle determination
11:30 - 11:45Amir Ayupov
Effect of horizontal borehole geometry variation on fluid flow hydrodynamics
11:45 - 12:00Darya Litvichenko
Apparent dielectric permittivity in contrast geoelectrical models according to high-frequency electromagnetic logging data
Mathematical modelling
12:00 - 12:15Vladimir Chernyakhovsky
A comparison of throttle and frequency controls of boiler pump operation parameters in the MATLAB/Simulink environment
12:15 - 12:30Margarita Morozova
Coded implementation of standard programme flows
12:30 - 13:30LUNCH
Design and implementation of digital signal processing systems
13:30 - 13:45Stanislav Epifanov
A high-precision device for analysis of strength and corrosion behaviour of pipeline components by holographic interferometry
13:45 - 14:00Ilya Korchagin
Automatic detection of structural editing of a digital image
14:00 - 14:15Igor Sapozhnikov
Steganography in mobile devices
14:15 - 14:30Vladislav Kurochkin
Hash functions for a secret sharing scheme based on the Latin square
14:30 - 14:45Renat Khakimullin
A software and hardware system for human motion capture
14:45 - 15:00Liliya Spirina
A neural-network software system for automatic image recognition
15:00 - 16:00A guided tour of TGT's Technology Centre
16:00 - 16:30Winners' award ceremony. Conference closing